אלמנטי רעש בבניינים

כאשר אנו נמצאים בתוך מבנה מגורים, ישנם שני סוגי רעשים עיקריים אותם אנו שומעים וניתן לבצע הבחנה ביניהם:

רעש קול הולם (Impact noise) רעש קול הולם, בד"כ מתבטא בשמיעת צעדים, שמיעת רעש גרירה של חפצים, שמיעת דלתות נטרקות, שמיעת חפצים שנזרקים על הרצפה, הליכה בגרם מדרגות וכו. עוצמתו של הרעש ההולם מושפע בעיקר מהבידוד האקוסטי של הדירה. רעש קול ההולם מתפשט לא רק בין חלילים סמוכים אלא דרך מערכות המבנה למרחק ארוך ומהווה מטרד אקוסטי לסביבה.

ההתמודדות הטובה ביותר עם רעש קול הולם היינה שימוש בשכבות אקוסטיות שמונעת מגע קשיח בין מקור הרעש למבנה. כמו כן ניתן להשתמש בבסיס צף ע"פ תכנון אקוסטי נכון. כמו כן ישנן מערכות שזקוקות לטיפול אקוסטי של שרוולים גמישים למניעת מעבר רעידות למבנה.

רעש קול נישא (Air Borne Noise)  רעש קול נישא, בד"כ מתבטא בשמיעת קולות דיבור, שמיעת רעשי מוסיקה, שמיעת מכשירים אלקטרוניים, שמיעת קולות של בעלי חיים, תחבורה  וכו'. בעיה זו היינה בעיה שכיחה המצריכה טיפול של יועץ אקוסטיקה.

ההתמודדות הטובה ביותר היא התאמה של חומרים נכונים באמצעות יועץ אקוסטי , החומרים צריכים להיות קשיחים ואטומים ובעלי צפיפות גבוהה. מידת הפחתת הרעש של קיר/תקרה נקראת STC, מידה זו היא פונקציה לוגריתמית של מסת החומר, כאשר הערך האקוסטי המומלץ בין קירות בין דירות היינו 50 – STC.